יום אחד ישבתי על ספסל בפארק הירקון. שעת ערב מוקדמת, ועל פני חלפו המוני רצים. לכולם הייתה מוטיבציה לרוץ, אבל הם נראו כבדים ומתוחים מדי. התעורר בי הרצון לעזור לאנשים לרוץ – טוב יותר.

הזמנתי כמה חברים לשיעור ריצה ניסיוני בעזרת שיטת אלכסנדר, ולאט לאט התפתחה לה שפת ריצה חדשה – הריצה השלמה.

נקודת המוצא: אורח החיים המודרני והגוף שלנו.

התרגלנו לחשוב ש״לעשות ספורט״ זה בריא – וכך נאזן את אורח החיים המודרני. נוצר פער עצום בין יום שלם של ישיבה במשרד, ובין חצי שעה של ריצה, שאי אפשר לגשר עליו בעזרת ״חימום טוב״.

בזכות הקידמה הפסקנו להשתמש בגוף, ונוצרו אצלנו הרגלים של כבדות, מתח גופני ופסיביות; ההרגלים האלה משמשים אותנו בכל מה שאנחנו עושים, ויוצרים מחלות ובעיות. כאבים הם רק קצה הקרחון.

בריצה אנחנו משתמשים באותם הרגלים, ולוקחים אותם לקצה: גוף עם הרגלים ״מודרניים״ פתאום נדרש לרוץ; כבר מזמן אין אנטילופה לצוד בסביבה. התוצאה, במקרים רבים, היא פציעות.


ריצה זה לא בריא?

הרבה בגלל שאנחנו לא יודעים איך לרוץ. כדי ללמוד איך לרוץ, כדאי שנשיל מעצמנו את ההרגלים המודרניים של הגוף, ונלמד דרך טובה יותר להפעיל אותו. זה בדיוק מה ששיטת אלכסנדר נותנת לנו.

כדי להבין את הדרך הנכונה, עלינו להבין את הדרך הלא נכונה.

דוגמאות נפוצות: ברך יכולה ללחוץ אחורה – או להשתחרר לפנים. גב יכול לשקוע למטה – או לצמוח למעלה.

למה קוראים לזה ריצה שלמה?

שיטת אלכסנדר היא שיטה הוליסטית, כלומר, מסתכלת על הגוף כשלם ושואפת ליצור הרמוניה של כל איברי הגוף. השיטה עוזרת לנו ליצור קואורדינציה בין כל האיברים: הראש, הגו והגפיים. אפשר ליישם אותה בכל פעילות גופנית שהיא.

כל מה שאנחנו עושים – קורה בתוך השלם. השאלה היא האם השלם שלנו באיזון טוב או לא טוב.

דוגמא קלאסית אצל רצים: שריר הירך עושה יותר מדי עבודה, ושאר החלקים – פחות מדי. זהו איזון שיוצר פציעות והתשה של הגוף. במהלך אימוני הריצה השלמה אנחנו לומדים לתת לכל חלק בגוף את תפקידו ומינון העבודה הנכון שלו.
  • אימוני ריצה שלמה
  • אימוני ריצה שלמה
  • אימוני ריצה שלמהלמה כדאי לרוץ ריצה שלמה?


שיפור יעילות ומהירות:

  • אנחנו משנים את המבנה הגופני והאיזון השרירי בריצה. אזורים שהיו במתח מוגזם כבר לא יתישו אתכם, כי נאתר אותם ונפזר את המתח באופן שווה יותר.
  • אנחנו מרווחים את האיברים מסביב לסרעפת, כך שהנשימה תשתחרר וכמות החמצן הדרושה תסופק לגוף.

התוצאה: חיסכון באנרגיה, ריצה יעילה יותר.
רצים רבים מדווחים על ריצה מהירה יותר כתוצאה מהשינוי.

אנטי-פציעות:

אנחנו עובדים חזק מאוד באימונים על צמצום האימפקט (זעזוע). זהו הגורם המשמעותי ביותר לפציעות ריצה, וניתן להפחית אותו משמעותית כשמאמצים את סגנון הריצה השלמה.
בנוסף, איזון טוב יותר של המבנה והשרירים מפחית מתח במקומות מועדים.


התחזקות במקומות הנכונים:

במקום לרוץ עם הרגליים ככוח דומיננטי, ועמוד שדרה במינימום עבודה, אנחנו מדגישים את עמוד השדרה ומרכז הגוף כתחנת הכוח והשליטה של הגוף, ומלמדים את הרגליים להשתחרר ממתח ועומס יתר.
הגב מתחזק והרגלייים תופסות את מקומן הטבעי: כמשרתות, צינורות חיבור לקרקע, גלגלים של מרכז הגוף.

מודעות עצמית: לגלות את הגוף

כדי להרוויח את כל הדברים הנפלאים הללו, אנחנו צריכים לעבוד על עצמנו. אני נותן באימונים את הכלים, לא את התוצאות. למי שיעשה את העבודה, מובטחת התקדמות והרבה תגליות מעניינות בדרך.

ריצה זורמת זה כיף!

אתם רצים באימון או לבד, ופתאום אתם נכנסים ל-zone חדש. הגוף שלכם זורם ומשתחרר וזה ממכר. רגעים כאלו של שחרור בריצה, שווים את המאמץ.מה עושים באימון?

כל אחד מגיע לאימון עם הפאזל המיוחד שלו. אנחנו נצא לריצה קצרה, ואני מאבחן חתיכה מהפאזל שלך שטעונה שיפור. מי בברך, מי בגב, מי בראש. אנחנו עוצרים, לומדים איך לשפר את העניין, ומחברים את זה לשאר הגוף, כדי שתבינו איך האיברים קשורים אחד לשני.
אחרי הסבר מילולי והנחיית hands-on שרושמת בגוף שלך מידע חדש, נצא שוב לריצה ונעבוד על הטכניקה החדשה.

פרט לריצה עצמה, אני משתמש במהלך האימונים בתרגילים שונים אשר מסייעים להבין את הדברים מזויות נוספות.

בין האימונים: לרוץ עם זה לבד

כדי ליצור שיפור של ממש בסגנון הריצה ובגוף, צריך להתאמן על הדברים. אפשר לעבוד על הדברים גם בזמן הליכה, עמידה, ישיבה, ותוך כדי תרגול. העקרונות הפנימיים של התנועה עובדים באופן זהה בכל מה שאנחנו עושים.
הבונוס? התפקוד הגופני משתפר בכל מה שתעשו עם הגוף, גם במשרד או בבית.


כמה זמן לוקח לשפר סגנון ריצה?

קחו כמה חודשים, ובואו לאימונים פעם בשבוע. הרכיבים הדרושים:

  1. סבלנות.
  2. הנחיה מקצועית (הג׳וב שלי).
  3. יישום והתמדה מתוך עניין וסקרנות.

לרצים מתחילים ואנשים שרוצים להיכנס לכושר:

באימונים תוכלו להיכנס לעניין כמו שצריך, ללמוד לרוץ, גם דרך הליכה. אני מקיים אימונים למתחילים בכל הגילאים, בלי תחרותיות, בלי לחץ, ועם המון הקשבה לגוף וליכולת שלכם.

לרצים מנוסים ותחרותיים:

הגוף עושה בעיות? מסקרנת אתכם האפשרות לשפר ביצועים ותוצאות? רוצים לדעת איך הכל עובד ביחד? מתעניינים בריצה טבעית? את כל התשובות תוכלו לקבל באימונים.
גם אם אתם רצים כבר שנים, ולמדתם טכניקות ריצה שונות, אני מבטיח לכם כמה דברים חדשים ומשמעותיים באימוני ריצה שלמה.

שיעור פרטי או קבוצתי

קבוצה: 90 דקות לאימון, 360 ש״ח לסדרה של 4 אימונים, אחת לשבוע. מתאים למי שמתחבר לפורמט הקבוצתי, ורוצה לקפוץ מדרגה משלב קריאת הפוסטים ליישום העקרונות באופן מדויק יותר בריצה.

פרטי: סדרה של שיעורים. השיעורים הראשונים בסטודיו לצורך הקניית יסודות, בהמשך הסדרה יוצאים לריצה ומיישמים את היסודות. מתאים יותר למי שמחפש אבחנה ופתרון מדויק לצרכיו, ומוכן להשקיע את הזמן, האנרגיה והכסף בתהליך פרטני מעמיק.
עלות: 45 דקות, 180 ש״ח לשיעור.

איפה מתקיימים האימונים?

ת״א: טיילת / פארק הירקון
אזור ירושלים: מבשרת ציון / בית זית
שאר אזורי הארץ: בהתארגנות קבוצות מראש.


פרסמתי באתר המון מאמרים בנושא ריצה שלמה שיתנו לכם מושג מה זה. לחצו כאן לקריאה.


יצירת קשר

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

ההודעה שלך