פיתוח מודעות גופנית ואורח חיים בריא בארגונים

ישיבה מול מחשב וסביבת העבודה המשרדית


היום יש בשוק תוכניות רבות לקידום אורח חיים בריא בארגונים. כולם יודעים להגיד את המילים הנכונות, ומציעים רשימת מכולת ארוכה של שירותים לרווחת העובד. אני שואל אתכם, מה הכי משפיע על בריאות העובד ואורח החיים שלו?

העובדות: אדם ממוצע יושב בין 7 ל-15 שעות כל יום.


 • בתור מקבלי החלטות, האם אתם באמת רוצים להשפיע על בריאות העובדים ואורח החיים שלהם?
 • האם סיפרו לכם ששיפור אמיתי באורח החיים של העובדים שווה לארגון הרבה כסף בשורה התחתונה?

״תוכניות לרווחת העובד ובריאותו נראו פעם כצ׳ופר, אבל היום ברור שזו אסטרטגיה עסקית לכל דבר. עובדים בריאים עולים פחות ומפיקים יותר.״

– The Harvard Business Review


בנושא ישיבה מול מחשב, רוב תוכניות ההדרכה הקיימות מסתפקות בתיקונים ארגונומיים שרק מגרדים את פני השטח.

כל המחקרים מראים חד משמעית, שישיבה ממושכת כל יום מסכנת את הבריאות.


אם צריך לשכנע אתכם, קחו 5 דקות וצפו בסרטון למטה. אם אתם משוכנעים, המשיכו לקרוא למטה אודות הפתרון שאנחנו מציעים.


אז עכשיו אתם כבר מבינים, שאורח החיים היושבני של העובדים בארגון, משפיע לא רק על כאבי גב תחתון ודלקת באצבע של העכבר. זה מגיע עד בעיות נשימה, השמנת יתר, מחלות לב, סכרת ואפילו סרטן.

אבל כולם ימשיכו לשבת, בינתיים. בואו נהיה ריאליים.

הפתרון? יש דרך אחרת לשבת, ולא רק לשבת. מודעות גופנית יכולה להעלות את כל מה שאנחנו עושים רמה אחת למעלה – לא רק בישיבה.

חזרה לתוכן העניינים

מודעות גופנית: פתרון לארגונים שמחבר את כל הקצוות


הנה 24 שעות בחייו של העובד הממוצע:

hour pie chart

חלק א: ישיבה – ומה שונה בפתרון שלנו?

אתם רואים בעצמכם כמה גדול החלק האדום בעוגה למעלה. זהו לב התוכנית, כי אנחנו יושבים – יותר מכל דבר אחר. וזו (חוסר) הפעילות שמשפיעה עלינו הכי הרבה. אז בואו נשים את הגוף היושב במרכז.

אם נתייחס לגורם האנושי, נבין שהוספת אביזרים ארגונומיים וכיוון זויות ישיבה זה מעט מדי לעשות לנוכח המצב. הגוף האנושי מתנוון ושוקע, וצריך לעורר אותו מבפנים. את זה עושים עם חינוך למודעות, מודעות שיכולה ליצור שיפור משמעותי ברמת החיים.

על שיטת אלכסנדר שמעתם? זה מה שאני עושה, עוזר לאנשים להתחבר לגוף ומלמד אותם איך להשתמש בו – בשביל הבריאות שלהם. אם לא שמעתם – אתם מוזמנים לקרוא כאן.

חזרה לתוכן העניינים

יסודות: לימוד הבסיס לישיבה

הדרכה גופנית במשרד מעצבות גרפיות.

הדרכה גופנית במשרד מעצבות גרפיות.

דרך התקשורת הטבעית עם הגוף, נבין איך אנחנו רגילים לשבת, מה ההרגלים שלנו, מה צריך לשפר ואיך עושים את זה.
כל משתתף יבין מה זה שימוש נכון בגוף ויוכל ליישם את מה שלמד מאותו רגע ואילך, בכל מקום.

ההדרכה היא מעשית לחלוטין, את התובנות המשתתפים חווים על גופם ולא רק בשכל. לכן הדרכה קבוצתית רצויה בקבוצות קטנות. 

חזרה לתוכן העניינים

נושאי ההדרכה:

 • נמחיש מה קורה לגוף בעידן המשרדי, המודרני והדיגיטלי. המשתתפים מבינים איך הגוף שלהם מתפקד בישיבה מדי יום.
 • מה ההשלכות הבריאותיות של הבעיה? ומה הפתרון?
 • מבנה הגוף הרצוי בישיבה, דרך מגוון המשתתפים: גבהים שונים, נטיות שונות, בעיות שונות, אופי עבודה שונה.
 • חשיבות התמיכה החיצונית כדי לשמור על מבנה גוף אופטימלי בישיבה: העוגן שהסביבה נותנת לנו.
 • למצוא את עמוד השדרה: הפעלה מתמשכת ועקביות של יציבה, יציבות וצמיחה גופנית. עבודה Hands-on (מגע מנחה) עם המשתתפים כדי להמחיש להם את הדינמיקה הפנימית של הגוף.

כל אחד ואחת מהמשתתפים יקח את ההדרכה אחרת. לא כולם מתחברים להכל, ולכן, כדי לשפר את תוצאות ההדרכה, חשוב להציג בפניהם מנעד רחב של כלים, לתת להם כמה קצות-חוט.

חזרה לתוכן העניינים

אחרי שאנשים לומדים לשבת, יש להם ידע גופני בסיסי לעשות את זה בכל מקום וזמן. כדי להפיל את האסימון, אני מסייע להם ליישם את זה בסביבה הכי רלבנטית עבורם, בחתיכות הגדולות של עוגת הזמן:

יישום ראשון: ישיבה במשרד.

hour pie chart ישיבה במשרדניכנס למשרד, ונראה איך לוקחים את הישיבה האופטימלית לתוך סביבת העבודה.

 • נבנה מסביב לגוף סביבת עבודה אופטימלית שמפרגנת למצב החדש.
 • נדבר על כל הגורמים בסביבת העבודה ונסביר איך לשמר את עקרונות הישיבה הצומחת יחד איתם: אופי העבודה (מול קהל או מול מחשב), כיסאות, שולחנות, מסכים, מקלדות, עכברים, כיוונונים וכל דבר אחר שיעלה במפגשי ההדרכה.

לפה נכנסת גם הארגונומיה המשרדית, רק שפה, האדם וגופו – במרכז. הבסיס האמיתי לא נמצא בכסא או במסך, אלא בעמוד השדרה של העובד.

הערך המוסף ששיטת אלכסנדר נותנת לנו במפגשי ההדרכה הוא קריטי: את הידע והכלים להפעיל את עמוד השדרה כמו שצריך, לאורך זמן.

חזרה לתוכן העניינים

יישום שני: ישיבה מחוץ למשרד.

למה כדאי לארגון להשקיע במה שהעובד עושה מחוץ לשעות העבודה?

 • כי בריאות העובד ועמוד השדרה של העובד לא מתחילה ונגמרת מול המחשב במשרד; כי מה שהוא עושה מחוץ לגבולות המשרד מתבטא בכושר העבודה והתפוקה לארגון.
 • כי ישיבה היא ישיבה – לא משנה איפה, ואנחנו רוצים לחבר כמה שיותר שעות ופעילויות ביממה – לידע יישומי ואחיד של העובד.
 • כי יש הרבה אנשים שעובדים מהבית על הספה עם לפטופים. אנשים שעובדים בבתי קפה. במטוסים.

אין הפרדה מבחינתנו בין שעות הפעילות השונות, וכל עובד יוכל ללמוד להתחבר לגוף ולשבת טוב יותר – בהתאם לצורת החיים והעבודה שלו.

במהלך ההדרכה נעלה סיטואציות נפוצות מהחיים בבית ומחוץ למשרד, ונראה כיצד ליישם את העקרונות הגופניים בתוכם.

יישום שלישי: ישיבה ברכב.

מכוניות הן לא הסביבה האופטימלית לשבת בה, וזה לא סוד. העובדים בארגון נוהגים שעות ארוכות כל יום – מהבית וחזרה או כחלק ממשימות העבודה. איך ישיבה בנהיגה משפיעה על הבריאות שלהם?

אני מציע הדרכה גופנית ייחודית – בתוך כלי הרכב:

 • איך למצוא גם ברכב את עקרונות הישיבה הרצויים?
 • איך להימנע מבעיות גופניות נפוצות שנגרמות בנהיגה?
 • איך להתאים את סביבת הנהיגה לבסיס גופני טוב – כמו שעשינו במשרד?

הפסקה מתודית: ספורט ופעילות גופנית – כמו שצריך

החתיכה הכחולה בעוגה היא קטנה יחסית – שעה ביום (טוב) מוקדשת לפעילות גופנית וספורט.
הפסקה מתודית במשרד או בבית יכולה להיות מוקדשת לריצה, לחדר כושר, לרכיבה, להליכה, ליוגה, לצ׳י-קונג וטאי-צ׳י, למדיטציה ועוד.

היום כבר מבינים ששעת פעילות אחת ביום לא יכולה לתקן 10 שעות של ישיבה. את הישיבה משפרים בזמן הישיבה. עם זאת, דווקא בגלל אורח החיים המודרני יש לפעילות גופנית ערך שלא יסולא בפז:

 • לעורר את הגוף הפסיבי שלנו.
 • לאוורור מחיי היום יום הסואנים.
 • למנוחה ומדיטציה: לעצור, ולנשום ולהתבונן במה שחשוב.
 • לשחרור מתחים.
 • לשמירה על כושר גופני.
 • לחיזוק הגוף-נפש.
 • להיזכר בגוף כדי לא לשכוח אותו בשאר היום.

פעילות ספורטיבית בטוחה יותר, אפקטיבית יותר

עובד שנפצע בברך במרתון האחרון שלו, או תפס את הגב בחדר כושר, עובר משבר שמשפיע על כושר העבודה שלו ועל תפקודו כחלק מהארגון. אותו עובד ישמח לדעת, שיש דרך טובה יותר לרוץ, ללכת, או לרכב, שתהיה עבורו מהנה יותר, קלילה יותר ובטוחה יותר. הארגון מאידך, יחסוך לעצמו סיכוני פציעות ואובדן כושר עבודה ויתן לעובד ערך מוסף אדיר לחיים.

עוצמתה הגדולה של שיטת אלכסנדר, היא ביכולת לשפר כל פעילות גופנית שנרצה – בעזרת אותם עקרונות. השיטה חושפת בפנינו את מערכת ההפעלה של הגוף, ואת המדריך למשתמש. ברחבי העולם משמשת השיטה בהצלחה אנשי עסקים, נואמים, מנהלים, ספורטאים, שחקנים, מוזיקאים וכמובן – אנשים שסובלים ממגוון רחב של בעיות. המשותף לכולם – הם רוצים לרכוש כלים שיאפשרו להם לעזור לעצמם.

ריצה שלמה

הריצה תפסה פופולריות אדירה בשנים האחרונות בישראל. אימוני הריצה השלמה משלבים את עקרונות שיטת אלכסנדר בתוך ריצה ומטרתם ללמד את האנשים לרוץ כמו שצריך. זהו ידע חיוני למניעת פציעות ריצה רבות, ליצירת תחושה זורמת ומהנה יותר ולשיפור הביצועים. ריצה היא פעילות אינטנסיבית וחריגה עבור גוף האדם המודרני, וכדאי לדעת איך לעשות את זה.

 • האימונים מתאימים ויעילים לרצים בכל הרמות, מרמת המתחיל ועד רצי מרתון מקצועיים.
 • האימונים מתקיימים בקבוצות קטנות או באופן פרטני.

כל הפרטים לגבי אימוני הריצה השלמה כאן.

נפלאות ההליכה

הליכה היא פעילות גופנית שעדיין מהווה חלק מחיי היום יום והשגרה שלנו. כל הרופאים יגידו לכם שהליכה זה הספורט הבריא ביותר. עבורי כמורה, הליכה היא כלי עבודה נהדר לשיפור המצב הגופני: אנחנו עושים מאות או אלפי צעדים מדי יום, ואם נמצא דרך לשפר את אופן ההליכה שלנו, נוכל ליצור שיפור גופני משמעותי.

אימוני הליכה הם דרך נהדרת וזמינה לכל אדם לפתח מודעות גופנית ומשמשים אותי כבר שנים בעבודה שיקומית וחינוכית עם אנשים בכל הגילאים.

 • אימוני הליכה מתקיימים בקבוצות קטנות או באופן פרטני.

עוד פרטים לגבי נפלאות ההליכה כאן.

חדר כושר וסטודיו: תרגול הוליסטי

הצעד הראשון שלי כמדריך בתחום הגוף היה בחדרי כושר, בהכשרת מכון וינגייט. עם השנים גיליתי שהמודעות הגופנית יכולה לשדרג גם את האימון בחדר הכושר לכדי משהו שלם ומאוזן יותר וכמובן – בטוח יותר. למי שמבין שהגוף הוא לא אוסף של קבוצות שרירים, אלא מערכת שלמה שמבוססת על עמוד השדרה וכוח הליבה, למי שרוצה לטפח מבנה גופני טוב, להתחזק מהפנים כלפי חוץ, לפתח גמישות ושחרור לצד כוח, ולא מחפש רק שרירים מתנפחים, יש הרבה מה ללמוד וליישם בחדר הכושר.

גם כאן, עקרונות שיטת אלכסנדר יכולים לבוא לידי שימוש:

 • על מכשירים אירוביים כגון קרוס-טריינר, מסלולי ריצה/הליכה, אופניים ומכשירי חתירה.
 • על מכשירים אנאירוביים סטנדרטיים של חדר כושר (חיזוק).
 • עם משקולות חופשיות ואביזרים.
 • בתרגילי סטודיו מכל סוג, לצרכי חיזוק, פיתוח גמישות ועוד.
 • על מכשירי פילאטיס.

צ׳י-קונג

צ׳י-קונג הוא תרגול של רצף תנועות ועמידות, אשר פותח משך אלפי שנים בסין, ומטרתו טיפוח ושמירה על הבריאות. הסינים מתרגלים את זה כבר אלפי שנים וגם בימים אלו תוכלו לראות אותם מתרגלים בפארקים. בניגוד לטאי-צ'י, זוהי אינה אומנות לחימה, אלא תרגול שנועד לתחזק ולשמור על הבריאות – במיוחד בנסיבות חיינו הלוחצות.

אחרי תרגול צ׳י-קונג איכותי כל המערכת נרגעת ומתאזנת. תרגילי הצ׳י-קונג פונים למרכזי האנרגיה בגוף, ולמסלולי הזרימה הידועים כמרידיאנים, ומתייחסים גם לכל העצמות, המפרקים והשרירים. מי שחוזר לעבוד אחרי 45 דקות של צ׳י-קונג יעשה הכל טוב יותר, אין בכך ספק.

עוד פרטים אודות תרגול צ׳י-קונג.

אחד על אחד: תהליכי שיקום וטיפול לעובדים

זוהי העבודה השוטפת שלנו כאנשי מקצוע: מגיעים אלינו אנשים עם בעיות כרוניות, לרוב גופניות, אשר מפריעות להם לתפקד בחיים. אנשים אלו רוצים לעזור לעצמם ומחפשים מסגרת שבועית שתתן להם את הלך הרוח המתאים והידע המתאים כדי להניע תהליך שיקומי והתפתחותי ולשפר את איכות החיים שלהם.

הבעיות הנפוצות ביותר בגינן פונים אלינו הן בעיות עמוד שדרה, בעיות יציבה, כאבי גב וצוואר ובעיות מפרקים ושרירים. חלק גדול מבעיות אלו קשורות באופן ישיר למקום העבודה ואורח החיים המשרדי של אותם אנשים, אשר בוחרים להשקיע בעצמם באופן פרטי, לאחר שאיכות החיים ורמת התפקוד שלהם נפגעה באופן משמעותי.

אם צפיתם בסרטון למעלה, אתם מבינים שאנשים אלו סובלים מבעיות נוספות כגון נשימה קצרה, מתח נפשי, חילוף חומרים לא טוב, ואף נטייה למחלות קשות, אך הם אינם יודעים זאת במקרים רבים. אבל, הם מבינים שכאבי הגב הן קריאת אזהרה של הגוף, והגיע הזמן לקחת אחריות על המצב. מכאן מתחיל תהליך הריפוי והצמיחה, אשר משליך לא רק על הכאב או הבעיה בגינה הם באו.

חזרה לתוכן העניינים

שיטת אלכסנדר: המסלול השיקומי

למי שרוצה להבין כיצד השימוש שלו בגוף גורם למצב שלו, ורוצה לדעת כיצד הוא יכול לשנות את המצב בכוחות עצמו, שיטת אלכסנדר נותנת כלים מדהימים. המפגשים בשיטת אלכסנדר נקראים ״שיעורים״ מכיוון שבאים ללמוד בהם, על הגוף שלך. כל כך הרבה ידע הכניסו לנו לראש בחיים, אבל אף אחד לא לימד אותנו, דרך הגוף, איך הגוף שלנו עובד. הגוף נתפס כמכונה אוטומטית שצריך לתרגל אותה, ותפיסה זו רחוקה מאוד מהמציאות. רובנו מתחברים לגוף רק כשאנחנו נפצעים, חולים או כואבים. זהו מצב שאפשר וכדאי לשנות אותו באופן משמעותי: להיות מחוברים לגוף באופן יומיומי ושוטף, ולדעת לנהל את הגוף באופן שמיטיב עם הבריאות ודרך החיים שלנו.

תהליך שיקומי בשיטת אלכסנדר מתבצע באופן פרטני. תדירות השיעורים הממוצעת היא שיעור אחד בשבוע, למשך מספר חודשים.

כל הפרטים אודות המסלול השיקומי

חזרה לתוכן העניינים

רפלקסולוגיה

לפעמים כדאי פשוט לנוח, לשכב על מיטת טיפולים, ולקבל טיפול. רפלקסולוגיה הינה שיטת טיפול אלטרנטיבית, שהגיעה ממצרים העתיקה, העוסקת בריפוי ומניעה טבעית של מחלות ע"י עיסוי ומגע שבה מפעילים לחץ ידני על אזורים בכף הרגל – המהווה מפה קטנה של הגוף האנושי.

שיאצו

שיאצו היא שיטת טיפול במגע שהתפתחה ביפן ומבוססת על עקרונות הרפואה הסינית. הטיפול מורכב ממגע רחב ולחיצות על נקודות מפתח בגוף. הטיפול משפיע ברמת השריר, האיברים הפנימיים והאנרגיה, והוא מרגיע מאוד. הטיפול מתבצע בלבוש נוח ומלא על גבי מזרן קשיח או מיטת טיפול.

חזרה לתוכן העניינים

הצוות שלנו


יואב טלר

עוסק מעל עשר שנים בתחום הגוף והתנועה. מורה לשיטת אלכסנדר, מדריך צ׳י-קונג ומדריך כושר וספורט. שחקן כדורסל ואיש הייטק לשעבר, וסטודנט לרפואה סינית. מתמחה בעבודה עם אנשים הסובלים מקשיים ובעיות גופניות, שרוצים לדעת כיצד לרפא את עצמם, וביישום עקרונות המודעות הגופנית במגוון פעילויות ספורטיביות ושגרתיות.
באתר זה תמצאו מאמרים רבים שכתבתי בנושא מודעות גופנית, ואני עוסק רבות בהדרכה גופנית בסביבה המשרדית כמענה לצורך המתגבר בעידן המודרני. עוד פרטים אודות יואב.


שני בן חיים

מטפלת מוסמכת בשיטות רפלקסולוגיה ואילן לב. מטפלת מזה כחמש שנים בקליניקה פרטית, רקדנית פעילה ועובדת עם רקדנים בלהקות מחול.


דפנה מורד

מטפלת בכירה בשיאצו ומקצועות מגע, בעלת ניסיון של למעלה מעשר שנים בעבודת גוף ונפש. משלבת התייחסות לנשימה ולרגשות בטיפולי מגע ומסייעת לאנשים עם כאבי גוף, תהליכי פרידה ותהליכי התפתחות.

השורה התחתונה

פרזנטציה: הדגמה אצלכם בארגון

 • לפני הזמנת הדגמה אצלכם במשרד, אתם מתבקשים למלא בטופס יצירת הקשר את השירות/ים הרצוי/ים מהרשימה בראשית הדף.
 • ההדגמה נמשכת כשעה, במהלכה אסביר ואדגים את עיקרי ההדרכה יחד עם מתנדב מתוך הארגון, בסביבת העבודה או בסביבת תרגול, בהתאם לשירות המבוקש.
 • ההדגמה ללא עלות.

יצירת קשר: הזמנת פרזנטציה או קבלת הצעת מחיר

יואב טלר – 0544-757110.

שם הארגון/חברה (חובה):

שמך:

האימייל שלך (חובה):

השירותים הרצויים לארגון:

כל דבר נוסף שתרצה/י לציין: